Prvoprijímajúcim, aj nám….

Milé prvoprijímajúce deti, drahí rodičia, krstní rodičia,  príbuzní, bratia a sestry!

Prvé sväté prijímanie je radostnou udalosťou, nie len v rodine, kde majú prvoprijímajúce dieťa, ale v celej farnosti. Je to veľký dar nášho Spasiteľa, keď sa nám dáva za pokrm v Oltárnej sviatosti. Na túto chvíľu, tento dar, keď príjmete Krista do svojích čistých srdiečok, ste sa pripravovali doma a na hodinách náboženstva v škole.

Iste máte vo svojom okolí niekoho radi? Koho? Mamu, otca, brata, sestru, starých rodičov, kamarátov? Samozrejme, že všetci máte okolo seba rodinu a priateľov, ktorých máte úprimne radi. Ak ich máte radi, už ste im niečo aj darovali? Napríklad, ak mala mama narodeniny, dali ste jej darček? Verím, že áno. A určite ste aj vy dostali darček, ak ste mali sviatok… Lebo darčeky dostávame od ľudí hlavne preto, že nás majú radi. Viete, každý človek ak má niekoho skutočne rád, alebo mu chce poďakovať za pomoc, tak ho niečím obdaruje – darčekom alebo inou pozornosťou.

Pred deviatimi rokmi vaši rodičia prijali veľký darček. Čo to bolo? Boli ste to Vy. A pár týždňom po vašom narodení, vám tiež Cirkev za účasti vašich krstných rodičov, starých rodičov… odovzdala „darček“, a to Krst. Niečo duchovné, čo sa nedá chytiť do ruky, ale môže sa to vytratiť – stratiť. Tak, ako sa láska, úcta a dôvera môže vytratiť medzi priateľmi, tak sa dá stratiť aj to duchovno, čo sme pred rokmi prijali.

Milí rodičia, pri Krste ste sľúbili, spolu s krstnými rodičmi, že o tento duchovný dar sa budete starať. A dnes chcete, aby vaše deti prijali Eucharistiu, chcete, aby sa tento dar ešte viac rozvíjal. Vaša úloha sa dnes nekončí, práve naopak. Budete potrebovať ešte viac síl, na prekonávanie ťažkostí, ktoré budú prichádzať.

Myslím, že každý rodič chce, aby jeho dieťa bolo dobré, úspešné, slušné, vedelo sa správať atď. Toto je vaša úloha rodičia a krstný rodičia. Aj naďalej ich chrániť a dobrým príkladom.

Milé deti, dnes ste boli prvýkrát na sv. spovedi a zajtra počas svätej liturgie prvýkrát príjmete Eucharistiu. Tieto sviatosti potrebujete pre ďalší život, nielen vy, ale aj my a naše rodiny potrebujeme tieto sviatosti. Ak sa nenaučíme prosiť o odpustenie  a odpúšťať, nečakajme lepšie deti, rodiny ani spoločnosť… Súčasná doba nehovorí o odpúšťaní. Každý deň počúvame o množstve zla, ktorého sa nezbavíme ináč, len tak, že sa naučíme odpúšťať. Dnes si musíme uvedomiť, že bez odpustenia nedokážeme prežívať „dar“, ktorý sme pri krste dostali. Naučme sa prosiť o odpustenie svoju manželku, svojho manžela, dieťa, ale aj starých rodičov, príbuzných, krstných rodičov. Túto slávnosť prežijeme najkrajšie vtedy, ak úprimne povieme jeden druhému – prepáč, ak som ti ublížil, odpusť mi…

Všetky deti, by mali vidieť, že my sami odpúšťame jeden druhému: manžel manželke, otec či matka deťom, ale aj dedkovi, babke, sestre či bratovi, svorke či svokrovi. Aj toto môže byť dnes naším darom, jeden pre druhého.

Viete si predstaviť ako by to vyzeralo, keby už nikto nevedel povedať slovko „prepáč“? Keby sme nevedeli povedať – prepáč ocko, mama, babka, dedko, kamarát, že som ťa oklamal, prepáč, že som ťa neposlúchal, že som urobil niečo , čo ti ublížilo… Nedovoľme, aby sa toto slovko vytratilo z komunikácie nás všetkých. Aby namiesto slova “odpusť a prepáč” sme nezačali používať výhovorky.

Hemingway raz rozprával príbeh o otcovi a jeho dospievajúcom synovi Pacovi, ktorí žili v Španielsku. Keď sa ich vzťah narušil, syn ušiel z domu. O niekoľko rokov sa otec vydal na dlhú cestu, aby svojho strateného syna našiel. Po dlhom a neúspešnom hľadaní boli jeho poslednou nádejou madridské noviny, v ktorých dal uverejniť inzerát. „Drahý Paco, zajtra na obed ma čakaj pred kanceláriou madridských novín. Všetko som ti odpustil. Mám ťa rád.” Na druhý deň okolo poludnia čakalo pred kanceláriou 800 mladých mužov menom Paco. Všetci túžili po odpustení… Každý z nás už zažil, aké je to príjemné, keď nám niekto odpustí. Predovšetkým rodina má byť v pravom slova zmysle miestom odpúšťania.

Milé deti, dnes rovnako – ako pri krste – ste dostali darček. Ježiš Vám daroval odpustenie vašich hriechov. Naučte sa aj vy používať tento dar. Proste vždy Ježiša úprimne o odpustenie, a aj vy sami odpúšťajte a buďte zdrojom odpustenia pre druhých.

Bratia a sestry,  my všetci sme dostali tento dar, nezabúdajme prosiť Ježiša o odpustenie našich hriechov vo sviatosti zmierenia, a aj sami buďme zdrojom odpustenia.

30. 5. 2020

Advertisement

Komentáre sú uzavreté.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: