Tradičná Levočská púť tento rok, nebude

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka.

“Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou Covid-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že najväčšiu slovenskú púť v tomto roku neusporiadame. K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí,” píše biskup Sečka.

O zrušení púte už informoval aj pozvaného hlavného celebranta a kazateľa, ktorým bol arcibiskup metropolita v Lubline Mons. Stanisław Budzik. “Pán arcibiskup Budzik takéto opatrenie prijal s veľkým pochopením,” uviedol biskup Sečka. O rozhodnutí už prostredníctvom listu informoval aj všetkých biskupov Slovenska.

Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla 2020 plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory. “Taktiež bude možnosť, aby jednotlivé farnosti či skupiny individuálne putovali na Mariánsku horu, samozrejme pri zachovaní všetkých nariadení a pravidiel, ktoré budú v tom čase platné,” uviedol biskup Sečka.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do XIII. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu V roku 1995 na ňu zavítal aj sv. Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavný odpustovú púť, ktorý trvá týždeň, okolo polmilióna mariánskych pútnikov.

( Spišská Kapitula/Levoča 14. mája, TK KBS )

Advertisement

Komentáre sú uzavreté.

Vytvorte si webové stránky alebo blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: