Pamätník nenarodeným deťom

Keď sme v novembri 2014 privítali Misijný pamätník nenarodeným deťom od mladého umelca Mgr. art. Martina Hudačeka, skrsla myšlienka o podobnom pamätníku aj u nás. V nedeľu 7. októbra, keď slávime aj spomienku Ružencovej Panny Márie sa myšlienka stala skutkom a správca farnosti Mgr. Milan Tomko požehnal pamätník, súsošie Panny Márie a anjela, na našom cintoríne.

 

Každé dieťa pri počatí dostáva od Pána Boha do daru anjela strážneho. Ten náš, zobrazený na cintoríne nemá komu slúžiť, je s prázdnymi rukami, dieťatko sa nenarodilo. Preto zostáva v pokľaku pred Matkou Božou, ktorá je matkou nielen nás, narodených, ale aj nenarodených detí, a prosí, modlí sa k Nepoškvrnenej za všetkých, ktorí pochybili, aby Ona, Orodovníčka naša, vyprosovala milosrdenstvo u Milosrdenstva.

 

“… Osobitnú pozornosť chcem venovať vám, ženy, ktoré ste sa dopustili potratu. Cirkev vie, koľko činiteľov mohlo ovplyvniť vaše rozhodnutie, a nepochybuje, že v mnohých prípadoch to bolo bolestné, možno dokonca dramatické rozhodnutie. Pravdepodobne sa rana vo vašich srdciach ešte nezahojila. Veď to, čo sa stalo, bolo a je veľké zlo. Neznechucujte sa však a nestrácajte nádej. Snažte sa skôr túto skúsenosť pochopiť a pravdivo ju interpretovať. S pokorou a dôverou sa otvorte – ak ste tak ešte neurobili – pokániu: Otec každého milosrdenstva čaká na vás, aby vám udelil svoje odpustenie a pokoj vo sviatosti pokánia. Spoznáte, že nič ešte nie je stratené. A budete môcť poprosiť o odpustenie aj svoje dieťa: ono teraz žije v Bohu. Pomocou tých, čo vám priateľsky i kompetentne poradia, budete môcť urobiť svoje bolestné svedectvo jedným z najvýrečnejších argumentov v obrane práva všetkých na život. Vaším zaangažovaním sa za život, ktoré môže byť korunované narodením nových ľudských bytostí a potvrdené prijatím a starostlivosťou o tých, ktorí najviac potrebujú vašu blízkosť, vytvoríte nový spôsob nazerania na život človeka…..” Evangelium Vitae  (Encyklika pápeža sv. Jána Pavla II.)

Reklamy

komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s